A legtöbben szeretjük a gomolyát, de kevesen vagyunk, akik vállalkoznak az otthoni elkészítésére, miután felvilágosítanak róla, hogy ahhoz oltóanyag kell és speciális felszerelés, és egyébként sem fog sikerülni egy mezei konyhában. De fog. Nem lesz nagyüzemi, ha akarod nevezheted hamisnak is, de az íze és a tudat, hogy a te kezed munkája, kárpótol ezért a kis „csalásért”.
Hozzávalók:
- zsíros tej
- kis dobozos natúr joghurt
- só
- 20%-os ecet
A hozzávalók mennyisége attól függ, hány liter tejből készül a gomolya. Egyszerű számolás. Ha 1 liter tej, 1 kis dobozos joghurt és 1 evőkanál só, 1 evőkanál ecet
-házi tej (ha nincsen, megfelel a legzsírosabb tej, amit kapni lehet)
-annyi kis dobozos natúr joghurt, ahány liter tejjel dolgozol
-annyi evőkanál só, ahány liter tej
-annyi evőkanál 20%-os ecet, ahány liter tej
-ízlés szerint fűszerezhető (chilipehely, hagyma, bazsalikom, rozmaring, fokhagyma stb.)
-ritka szövésű konyharuha (én egy hagyományos textilpelenkát használok)
A házi tejet felfőzöm a joghurttal, de nem forralom sokáig. Amikor felrottyant lehúzom a lángról és beleteszem az ecetet, összekavarom. Ekkor már érezhetően darabossá válik. Egy magasabb falú fazékra szűrőkanalat teszek, azt kibélelem a konyharuhával, jelen esetben a textilpelenkával és ebbe öntöm a már darabossá váló masszát. Ekkor érdemes hozzákeverni a sót és az esetleges ízesítőket (csilipelyhet, zöldfűszereket). Hagyhatod a szűrőben is, de hamarabb szilárdul, ha a konyharuhában felfüggeszted. Én időnként, ha a konyha felé járok kinyomkodom belőle a savót és közben picit gömbölyítek rajta. Néhány óra alatt lecsöpög. Ha már nem csöpög tovább szufléformában, kis szűrőben, csészében, tálkában formára lehet alakítani. Hűtőben 7 napig is eláll.
Ha a masszához tejszínt keversz, egy kellemesen kenhető krémsajt lesz az eredmény.